To mi coś przypomina....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ctrl c - ctrl v

 

 

 

Sekrety Matejki

2012-01-19

Tajemnice zaszyfrowane w obrazach Matejki.

Czy obrazy naszego mistrza mają podwójne znaczenie?
Czy Matejko stworzył ponadczasowe dzieła? Czy nasz Mistrz na swoich płótnach namalował za pomocą światła i cienia namalował sceny, postacie i wydarzenia, których nie można zobaczyć na pierwszy rzut oka?
Jakie sekrety chciał nam przekazać Matejko, które namalował za pomocą cieni i gry światła na każdym swoim dziele? Czy odkryjemy nowe znaczenie dzieł naszego mistrza        w starych ramach?
Jakie sceny, fakty i wydarzenia zaszyfrował w swoich podwójnych światło-cieniowych obrazach Jan Matejko? Czy rzucą one nowe światło i cienie na karty naszej historii?
Czy na brodzie Piotra ukryty jest kadr, przedstawiający Marię żonę Włostowica siedzącą na tronie, który odziedziczyła w posagu?



Jak wiadomo Matejko umieszczał na swoich obrazach postacie historyczne, które w rzeczywistości nie uczestniczyły w danym wydarzeniu historycznym, a jego wyróżniający się styl malarski polegała na kadrowaniu obrazu - taka stop klatka. Każdy fragment obrazu to kolejny kadr, na którym są wydarzenia z dłuższego okresu czasu a jednocześnie kadry obrazujące całość kluczowego wydarzenia poskładanego z wielu aktów. Każdy kadr i każda postać historyczna, która pozornie nie była związaną z danym wydarzeniem historycznym to starannie przemyślana strategia i wskazówka, która odsyła nas do dzieł literackich czy kolejnych obrazów gdzie ukryte są kolejne tajemnice nie tylko polskiej historii.

Jakie meandry historyczne polski, europy i świata ukrył w swoich płótnach nasz mistrz i do jakich dzieł literackich nas odsyła? Czy ukryte kadry światłocieniowych obrazów wyświetlą nam nieznane fakty historyczne?



Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski - Jan Matejko 18881 http://www.eioba.pl/a/2s3y/piotr-wlost-sprowadza-cystersow-do-polski-historia-prawie-prawdziwa

Na głowie i całej postaci Piotra Matejko ukrył dwanaście scen obrazujących najważniejsze wydarzenia z życia tej wielkiej, choć zapomnianej postaci naszej historii. Obraz Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski, który trudno znaleźć w przewodnikach i katalogach           z dziełami naszego mistrza znajduje się we Wrocławskim Muzeum Narodowym. Obraz ten został wykonany na zamówienie potomków Włostowica Duninów. Na tym obrazie znajdują się sceny nawiązujące do wydarzeń historycznych związanych pośrednio bądź bezpośrednio z tą niezwykłą postacią a raczej z czynami, których dokonał. Ukryte sceny na tym obrazie to zarówno kontynuacja nawiązująca do przeszłych jak i przyszłych dzieła Matejki obrazujące największe wydarzenia historyczne, które rozgrywały się na scenach całej europy, ale nie tylko każda scena na tym obrazie odsyła na po kolejne wskazówki do dzieł literackich. Taka zasada obowiązuje we wszystkich obrazach Matejki.

Na fragmencie wyciętym z obrazu Piotr Włost … zaznaczyłam kilka fragmentów scen, które kryje w sobie cała postać Piotra Włostowica.





Dlaczego do tej pory nikt nie odkrył dzieła, które stworzył Matejko?

Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest to, że nie wszystkie ukryte obrazy, napisy sceny można od razu dostrzec, na początku możemy zobaczyć tylko pojedyncze postaci a następnie całe ujęcie, na każdym ujęciu musimy wyłapać z miniaturowych scen jedną postać zlewającą się                  z wieloma postaciami w danym kadrze, które odsyła nas do następnego kadru, (następny kadr może znajdować się w zupełnie innej części obrazu a nawet w innym obrazie). Ukryte dzieła mistrza mają swoje tajniki niemal każda kropka i cień jest czyjąś głową, łokciem kołnierzem, ręką, stopą, czapką etc. jednak często jest tak, że dwa punkty to głowy dwóch postaci, które są jednocześnie oczami następnej postaci bądź jakiegoś zwierzęcia niedźwiedzia, kruka, maszkary, etc. Gdy rozszyfruje się takie sceny można zobaczyć mistrzowską technologie malarstwa Matejki polegającą na naprzemiennej sekwencji klatek, w których jedna postać wyłania się z drugiej tworząc kilka kadrów nakładających się na siebie. To jak oglądanie filmy w systemie 3D, gdzie widzimy iluzję głębi ruchomych obrazów. Jednak by docenić wielki kunszt tego ponadczasowego dzieła, mistrzowską technikę malarstwa Matejki i zobaczyć cały film oraz zrozumieć fabułę wszystkich wątków tego filmu to długa droga. Najpierw trzeba poznać genezę i historię każdej z postaci, wydarzenia czy historię, która dotyczy danej grupy ludzi, poznać dzieła literackie związane z ta postacią i dzieła literackie, do których odsyła nas Matejko, które dotyczą głównego wydarzenia na tym obrazie a na końcu zrozumieć sens zawarty zarówno w książkach jak i w tytule obrazu. Jak wiadomo Matejko do każdego obrazu dołączał opis i opowiadał wiele o tym obrazie dlatego zarówno ustne jak i pisemne świadectwa są częścią systemu danych do wszystkich dzieł mistrza.


 
Czy na kolanach Piotra ukryty jest kadr z głową Jana Chrzciciela, identyfikowanym ze Św. Graalem, do której pozował sam Matejko?





Cały obraz wypełniony jest dziesiątkami kadrów.
Czy w postaci Jaksy ukryte są kadry, na których wyświetlone są tajemnice przywiezione przez niego po roku pobytu z Ziemi Świętej i tajemnice związane z klasztorem Bożogrobców                 w Miechowie, który ufundował?









Czy Matejko to drugi Leonardo da Vinci?

Czy wszystkie dzieła mistrza Matejki kryją w sobie światło-cieniowe obrazy, które napiszą nowe karty historii Polski Europy i świata?

Jakie tajemnice ukryte są w scenach i postaciach historycznych, do których pozował sam mistrz, jego żona Teodora? Jakie znaczenie w obrazach Bona Sforza lub Barbara Radziwiłłówna, etc. miały przydomki Teodory, którą zwał "Gwiazdą", "Panią", "Władczynią", dlaczego córka Helena, stoi przed tronem na obrazie Portret czworga dzieci artysty?.

Czy wszystkie obrazy Matejki to wielowątkowe thriller gdzie każdy obraz to jeden z odcinków serialu?

Wszystkie osoby na obrazach Matejki, które pozornie nie są związane z danym wydarzeniem historycznym to również sceny do innych obrazów, które chciał nam pokazać nasz wielki twórca.

Wszystkie płótna naszego mistrza są enigmą, w której Matejko zaszyfrował niezbadane dotąd wątki i fakty historyczne jak i tajemnice zapisane w dzieła literackich nie tylko polskich poetów.

Jakie sceny ukryte są w największym dziele Jana Matejki. Do jakich utworów literackich odsyła nas Matejko w obrazie Joanna d'Arc i jakie fakty historyczne łączące Polskę i Francje (widziane oczami mistrza) kryją w sobie dzieła literackie i obraz? Jakie wydarzenia ukryte są na tym płótnie za pomocą światłocieniowych kadrów? Co łączy obraz Matejki Dziewica Orleańska z wierszem Friedricha Schillera Dziewica Orleańska?


Jakie sceny i fakty historyczne ukryte są w obrazie Alchemik Sędziwój i Zygmunt III?

Na każdej z postaci na tym płótnie nasz mistrz zobrazował odrębne wydarzenie historyczne, którego akcja rozgrywała się w odrębnych ramach czasowych jednak wszystkie kadry z całego obrazu to kino akcji jednego filmu, które po zmontowaniu wyświetlą nam wielowątkowy Thriller przedstawiający genezę i akcję kluczowego wydarzenia historycznego. Niezwykle istotną sceną, na której ukrytych jest wiele kadrów to komnata królewska zwana "Alchemią" z Zamku na Wawelu, którą Matejko wykorzystał jako tło tego obrazu. Wszystkie postacie na tym płótnie: alchemik Sędziwój, Zygmunt III Waza, marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski, ksiądz Piotr Skarga , jedna z dam dworu do wizerunku, której pozowała żona Matejki Teodora, błazen, wojewoda sandomierski Jerzy Mniszech to odrębne sceny z których można zmontować wielowątkowy film akcji pod tytułem „Tajemnice mistrza , które napiszą nową historię polski, europy i świata”.

Jedną z kluczowych scen na tym obrazie jest rozpalony kominek, który w rzeczywistości jest obrazem w obrazie a raczej ekranem kinowym gdzie Matejko za pomocą gry świateł i cieni wyświetlił kilkanaście scen obrazujących niezwykle istotny fakt historyczny. Obramowanie kominka jest jednocześnie ramą obrazu. Taką taktykę Matejko zastosował na niemal każdym swoim dzielę rama okna, oparcie z tronu-fotela drzwi ramą, w której znajduję się ukryty obraz.




Alchemik Sędziwój i Zygmunt III?
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Alchemik_Sedziwoj_Matejko.JPG&filetimestamp=20050228123901


Na ujęciu, w którym marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski ogląda bryłkę złota przemienioną z monety i eksponowaną przez alchemika Sędziwoja jest zapisana informacja, którą możemy odczytać przy użyciu szkła powiększającego.

Jakie sceny przedstawia postać Piotra Skargi na tym obrazie? I do jakich dzieł literackich związanych z tą postaciom odsyła nas Matejko?

Czy przez obrazy naszego mistrza Jana Matejki rozszyfrujemy dzieła Leonarda da Vinci.

Co łączy największe dzieła Matejki?


Czy w obrazach Joanna d'Arc, Wernyhora, Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem, Alchemik, Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski są zapisane w kadrach tajemnice, które w swoich obrazach ukrył Leonardo da Vinci?

Co łączy dzieła Słowackiego Mickiewicza, Williama Blakea, Wyspiańskiego, etc. z obrazami Wernyhora, Joanna d'Arc, Alchemik Sędziwój i Zygmunt III.
Czy przez obrazy Jana Matejki rozszyfrujemy znaczenie liczby 40 i 4 opisanej w III części Dziedów Adama Mickiewicza opisanej w scenie 5, zwanej "Widzeniem księdza Piotra".
Pierwszy fragment:
Patrz! – ha! – to dziecię uszło – rośnie – to obrońca!
Wskrzesiciel narodu,
Z matki obcej; krew jego dawne bohatery,
A imię jego będzie czterdzieści i cztery.
Fragment drugi:
Nad ludy i nad króle podniesiony;
Na trzech stoi koronach, a sam bez korony;
A życie jego – trud trudów,
A tytuł jego – lud ludów;
Z matki obcej, krew jego dawne bohatery,
A imię jego czterdzieści i cztery.
Czy na obrazie Alchemik za pomocą światło-cieniowych kadrów wyświetlone są ujęcia opisane w 5 scenie zwanej " Widzeniem księdza Piotra" z dziadów Adama Mickiewicza.
Czy kazania Piotra Skargi znajdziemy tajemnice, które Matejko ukrył w obrazie Alchemik Sędziwój i Zygmunt III?





Jakie postacie, fakty historyczne i wydarzenia ukryte są w kadrach na obrazie Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem?
Kolejnym płótnem, w którym Matejko namalował obraz w obrazie jest Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem
Tło nieba na płótnie przedstawiające naszego wielkiego astronoma jest kolejnym obrazem-ekranem, na którym nasz wielki twórca uwiecznił wiele scen. Postać Kopernika, jego szaty, podłoga również wypełnione są całą masą ujęć zawartych w stop klatkach.



Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem – 1873 skopiowano z - http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jan_Matejko-Astronomer_Copernicus-Conversation_with_God.jpg&filetimestamp=20101123003615




http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bitwa_pod_Raclawicami.jpg&filetimestamp=20060121170834





 
Cudze chwalicie swego nie znacie.

Czy Polacy mają swojego Leonarda da Vinci?

Czy mamy swojego króla Artura?

Czy mamy bestsellery, które mogą dorównać popularności książką Dona Browna czy Tolkiena?

Dlaczego nie umiemy promować swojej historii, bohaterów, mitów i tradycji, którymi możemy szczyci się przed światem?

Zachwycamy się tradycjami i postaciami historycznymi naszych bliższych i dalszych sąsiadów a nie widzimy, że dzieje naszych przodków są równie wielkie i wzniosłe.

Tradycje, czyny i dokonania związane z Piotrem Włostowicem są połączeniem Arturiańskch legend i historii rodem z kodów Leonarda da Vinci? A postać Piotra Włostowica może konkurować z królem Arturem i wszystkim, co wiąże się z Arturiańskimi legendami? Na podstawie mitów i legend związanych z Piotrem Włostem jego żoną Marią, Jaksą i (córką Piotra i żoną Jaksy) Beatrycze możemy stworzyć klimat Arturiańskich legend czy powieści fantasty dorównujące popularnością książek Tolkiena czy Joanne Kathleen Rowling.

Książki takie jak Mitologia Słowiańska - Księga Tura Czesława Białczyńskiego, Czakram wawelski, największa tajemnica wzgórza oraz Klątwy, mikroby i uczeni – trylogia autorstwa Zbigniewa Święcha czy Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski Andrzeja Puchalskiego i Janusza Kulińskiego to również wydarzenia i postaci historyczne, które zbliżone są do Arturiańskich tradycji.

Piotr Włost sprowadza Cystersów do Polski to historia rodem z Arturiańskich legend. Postać Piotra Włostowica jest połączeniem historii, mitów, jak i wielkich postaci związanych z Polską, Wrocławiem i Ślężą. Mity i legendy, na których Anglia i Francja zbudowała turystykę jest również częścią naszej tradycji, które nie godzą w tradycje chrześcijańskie. Historia Piotra to wskrzeszenie wielkiej, choć zapomnianej postaci naszego narodu, ale nie tylko to nadanie niezwykłego klimatu miejsc ważnych dla naszych przodków jak i przedstawienie dziejów polski na tle europy. Piotrem. Ród i herb Piotra jego dokonania, porwanie księcia Wołodara Rościsławicza to niezwykła cześć naszej historii godna ekranizacji. Piotr Włost, którego Matejko umieścił na tronie z kluczami do królestwa niebieskiego. Kluczami, które kanonicy regularni otrzymali od Boga (scena ta widnieje na obrazie w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie). Według legendy Piotr w zamian za odkupienie grzechów wzniósł 77 kościołów tak jak 70 i 7 win, które Jezus kazał odpuścić bliźniemu w rozmowie ze św. Rycerze Łabędzia, powiązania z Flandrią, to tylko niewielka cześć niesamowitych wydarzeń, które zafundowali nam twórcy tej opowieści. Opowieści związanych z tą niezwykłą, choć zapomnianą postacią, którą należy wskrzesić i pokazać w odpowiedniej formie zarówno dla tych małych jak i dorosłych miłośników historii i sztuki.

Dlaczego tradycje, historia, mity i legendy, z których Anglia i Francja stworzyły niemal kult narodowy są u nas pomijane i niedoceniane? Na Podstawie mitów i legend związanych z rodzimymi wielkimi postaciami historycznymi możemy stworzyć swojego własnego Harrego Pottera czy Wkładce Pierścieni.
Pokolenia lat 60 i 70 wyrosły na magii skarbów templariuszy z filmu „Pan samochodzik i templariusze” i miały swoją Izoldę współczesna młodzież (z poza Krakowa) ma jedynie mgliste pojęcie o Smoku Wawelskim i Lajkoniku, który kojarzy im się bardziej ze słonymi paluszkami ze Skawiny niż tradycjami i obrzędami naszych ojców.

Czy odkrycia i sensacje związane z obrazami Leonarda da Vinci w jakiś sposób umniejszyły randze tego wielkiego twórcy?

Tajemnice ukryte w obrazach Matejki mogą nie tylko rozsławić naszego mistrza i jego dzieła, ale również zwrócić oczy całego świata na naszych wielkich poetów bohaterów, historie i tradycje naszej ojczyzny, ale nie tyko dzieła te mogą doprowadzić do ekspansji turystyki i stworzenie setek miejsc pracy w branży, wydawniczej, księgarskiej, hotelarskiej, gastronomicznej, pamiątkarskiej etc., które Anglia i Francja przeżyła po wydaniu książki i nakręceniu filmu Kod Leonarda da Vinci. Od zarania dziejów każda wielka postać historyczna, którą poznał świat wyrosła na mitach i legendach, - dlaczego nie rozumiemy tych mechanizmów? Tylko od nas zależy czy będziemy umieli przełamać stereotypy i sposób przekazywania i nauczania historii.

Nawet gdyby na obrazach Matejki nie było nic poza tym, co pokazałam i opisałam w powyższych fragmentach to i tak możemy rozpocząć światową Matejkomanie, Mickiewiczomanie, Sienkiewiczomanie, etc. i pokazać jakże piękną i bogatą historię, kulturę, sztukę, literaturę i tradycje naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej.
 

Jaki dar ofiarował mam Matejko?


Czy oczy całego świata zwrócą się na Polskę i wielki talent naszego mistrza?

Czy kolejny raz powielimy błędy historii?

Dlaczego tak trudno uwierzyć nam w talent i możliwości naszego mistrza?

Czy zbudujemy na talencie i darze naszego mistrza dumę narodową i odzyskamy należyte nam miejsce w europie i będziemy umieli podnieść morale naszego narodu w tych trudnych czasach zależy tylko od nas samych? Odkrycie podwójnych obrazów było dziełem przypadku i wielu czynników, które się na to złożyło(jednak opowiem o tym w kolejnych artykułach). Kluczowym wydarzeniem, od którego wszystko się zaczęło było przesłanie przez mojego kolegę Janusza fragmentu obrazu Matejki, na którym według niego był wizerunek maszkary na rękawie zielonego człowieka opartego o filar. Jednak po konfrontacji okazało się, że Janusz widział zupełnie inną postać niż ja.

O mistrzostwie Matejki świadczy to, że tysiące osób podziwiało jego dzieła nawet jego uczniowie, którzy byli naocznymi świadkami tworzenia pracy mistrza nie odkryli jego tajemnic. Dlaczego? Myślę, że złożyło się na to wiele czynników, po pierwsze nikt nie patrzył na obrazy naszego mistrza pod tym kontem po drugie nie mamy wiary w siebie jako naród na tle europy. Jednak w tej chwili najmniej istotną sprawą jest to, kto dokonał odkrycia ważne jest to czy we właściwy sposób wykorzystamy to odkrycie dla dobra naszego kraju.

Czy Matejko jako wielki twórca chciał zapewnić nieśmiertelność swoich dzieł czy też dobrze się bawił swoim kunsztem i sekretami a może przewidział, że odkrycie jego tajemnic pokaże na nowo naszą sztukę, literaturę i wielkich Polaków w świecie? Odpowiedzi na te pytania może udzielą nam obrazy i wskazówki, które zostawił nam nasz twórca.
Światłocieniowe obrazy umieszczone w tych materiałach są słabo widoczne składa się na to wiele czynników obrazy te najlepiej widoczne są na oryginale dobrym sposobem do ich zobaczenia jest szkło powiększające.

 



Więcej na www.tajemnicematejki.pl
Barbara Walczak

 

 

http://hekatem29.blog.interia.pl/?id=2194066

 

 

 

 

Najciekawsza jest postać za lewym ramieniem Włosta....